Asocijacije i uspomene koje se javljaju na pomen Beograda svakako su lične i jedinstvene za svakog stanovnika i posetioca. Međutim, ono što Beograd čini prepoznatljivim i ono zbog čega će svaki prolaznik, lokalac ili turista, posegnuti za kamerom svakako su zadivljujuća zdanja, od kojih je bez sumnje najvelelepniji Hram Svetog Save – najveći pravoslavni hram na Balkanu, čija izgradnja traje već skoro čitav jedan vek. Vidljiv iz svih krajeva grada, ovaj spomenik kulture nije samo obeležje Vračara u čijem se srcu nalazi, već i Beograda i čitave Srbije.
Nakon što oduševljenje samim Hramom počne polako da jenjava, posetioci počinju da primećuju u kakvom se divnom okruženju hram nalazi. Naime, ispred Hrama se pruža Karađorđev park, jedna od prvih javnih zelenih površina u Beogradu, nazvan po vođi Prvog srpskog ustanka protiv Turaka. U ovom parku oivičenom divljim kestenovima nalazi se spomenik pomenutom Karadjordju, podignut na mestu sa kojeg je, po predanju, osmatrao Beograd za vreme ustanka. Od tog vremena, park je pretrpeo mnogobrojne promene kao posledice svakog rata kroz koji je Srbija prošla. O tim promenama, kao i o kompletnoj istoriji zemlje moze se saznati u spisima Narodne biblioteke, najveće i nastarije srpske institucije smeštene takođe u ovom parku.
Ako sada poželite da se osvežite voćem ili nekim drugim lokalnim srpskim proizvodom, prošetajte vračarskim ulicama do Kalenić pijace, uživajuci usput u očuvanim delima arhitekata iz Srbije, Nemačke, Italije i Češke koji su u 19.veku doprineli izgradnji novog srpskog Beograda. Kalenić pijaca, mnogim Beograđanima omiljena, bez obzira iz kog kraja dolaze, najveća je otvorena pijaca u Beogradu, koja širokom ponudom svežeg voća, povrća i tradicinalnih srpskih proizvoda, kao i svesrdnošću prodavaca, i dalje snažno prkosi supermarketima.
Dok pretražujete mape na svom telefonu i pitate se gde dalje, setite se da je muzej čoveku koji vam je omogućio takvu tehnologiju u blizini. Još jedna znamenitost na koju je Vračar ponosan, Muzej Nikole Tesle, slavi i prikazuje život i delo ovog svetskog naučnika srpskog porekla, zaslužnog za pronalaženje naizmenične struje, kao i osnovnih nacrta za radio, radar, rendgen i mnoge druge pronalaske koji su u osnovi savremenih tehnologija.
A kada vas znamenitosti Vračara prijatno umore, imajte u vidu da vas najveće od njih tek čekaju – vračarske kafane. Kao sto je i nekada Vračar obilovao kafanama, stečištem intektualne elite i boema, tako je i danas ponosan što se upravo tu nalaze najbolji restorani i kafei. Završite šetnju u jednom od njih, i okrepite telo, ali i duh, u kafe-restoranu Voulez-Vous.